×

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w _menu_load_objects() (linia 579 z /home/pol-argos/ftp/2017_polargos_produkcja/includes/menu.inc).

  Planowanie bezpiecznego ogrodu dla dzieci

 

Planowanie bezpiecznego ogrodu dla dzieci

   Planując bezpieczną przestrzeń dla naszych pociech powinniśmy wykorzystać ogrodzenia nie niższe niż 120 cm. Furtka powinna być zamykana na klucz, a brama blokowana, będziemy mieć wtedy pewność, że maluch się nie wydostanie poza plac zabaw.

   Planując ogród pamiętajmy, że dzieci potrzebują przestrzeni do zabawy – z wiekiem coraz więcej. Zanim wygrodzimy strefę zabaw, pomyślmy, gdzie umieścimy huśtawkę, zjeżdżalnie lub drabinki.

   Nie należy wysypywać ogrodowych czy działkowych alejek żwirem i nie układać na nich drewnianych bali – dzieci uwielbiają biegać boso: ostre kamyczki mogą pokaleczyć im stopy, a zmoczone drewno robi się bardzo śliskie.

   Nie wolno sadzić trujących roślin takich jak: Rącznik pospolity, wawrzynek, wilczełyko, bieluń (datura), trzmieliny: europejska, szerokolistna, oskrzydlona, cis pospolity (cała roślina oprócz czerwonych osnówek otaczających nasiona, a zwanych popularnie owocami), wszystkie cebulowe, a szczególnie zimowit jesienny, konwalia majowa, tojad, naparstnica.

   Należy zrezygnować z sadzenia roślin kolczastych.

   Zabezpiecz ostre krawędzie i schodki. Nie zostawiaj narzędzi pracy ogrodowej ani chemii ogrodowej.

   Wybierając ogrodzenie należy pamiętać, aby utrudnić, lub wręcz uniemożliwić dziecku wspinaczkę. Trochę starsze dziecko może próbować wspiąć się po ogrodzeniu.

 

   Zabezpieczanie produktów pokrytych farbą podkładową

 
   Zabezpieczanie produktów pokrytych farbą podkładowąCzęść naszych produktów malowana jest farbą służącą jako podkład. Jest to rozwiązanie tanie, ale wymaga od nas dodatkowych działań i kosztów, aby zabezpieczyć ogrodzenia przed korozją. Zakupione ogrodzenia powinny zostać niezwłocznie pomalowane farbą finalną, zapewniającą zabezpieczenie antykorozyjne. Planując malowanie ogrodzenia należy zwrócić uwagę na pogodę. Ciepła i sucha aura będzie sprzyjać schnięciu i niedostaniu się wody w szczeliny ogrodzenia.

   Niestety, zanieczyszczenia powietrza, działanie temperatury, a nawet wahania ciśnienia, mogą zwiększyć zagrożenie rdzewienia materiałów wykonanych z metalu. Czasami nawet wcześniej zakonserwowane elementy ogrodzenia potrafią ulec korozji, jeśli nieprawidłowo nałożymy kolejną warstwę farby.
 

  UWAGA!

Pęknięcia i zarysowania to pierwsze symptomy korozji, które możemy dostrzec już gołym okiem. Nie czekajmy, aż na naszym ogrodzeniu pojawi się rdza.

   Do zabezpieczenia wierzchniego tych wyrobów najlepiej użyć nawierzchniowej farby alkidowej z pigmentami antykorozyjnymi lub farby epoksydowej.

   Przed malowaniem powierzchnię wyrobu należy zmatowić i odtłuścić. Zmatowienie można wykonać papierem ściernym o granulacji  między 180, a 300 (jeżeli nie jest wymagana inna przez producenta farby). Dodatkowo należy usunąć wszelkie zabrudzenia, a także jeżeli wystąpią tłuste miejsca odtłuścić przeznaczonym do tego rozpuszczalnikiem.

   Przy nanoszeniu farby nawierzchniowej najważniejsze jest zachowanie umiaru i nanoszenie cienkich warstw. Należy pamiętać, że pomalowanie powierzchni raz grubo i „na szybko” nie wydobędzie pełnych możliwości farb zabezpieczających przed korozją; znacznie lepiej jest pomalować kilka razy, ale cienko i dokładnie, aby efektem cieszyć się o kilka lat dłużej.

 

 

  Czy wybrać ogrodzenie zabezpieczone antykorozyjnie?

 

   W pierwszym odruchu pytanie jakie sobie stawiamy to czy wybrać tańsze, czy droższe ogrodzenie. Najczęściej tańsze ogrodzenia to ogrodzenia pomalowane jedynie farbą podkładową. Te droższe to ogrodzenia zabezpieczone antykorozyjnie.

   Zdecydowanie większa część ogrodzeń w ofercie Polargos została zabezpieczona antykorozyjnie systemem Duplex. Polega on na nałożeniu warstwy cynku na stal, a następnie pokrycie produktu warstwą farby metodą proszkową.

   Ogrodzenia takie posiadają wyższą ceną aniżeli ogrodzenia pomalowane tylko farbą podkładową. Natomiast może się okazać, że wyższy koszt początkowy zwróci się nam, gdy nie będziemy musieli malować ogrodzenia zaraz po zakupie jak ma to miejsce przy ogrodzeniach niezabezpieczonych antykorozyjnie. Przy dużej ilości elementów ogrodzeniowych i zdobień zaoszczędzimy mnóstwo czasu na czyszczeniu detali ogrodzenia przygotowując je do malowania.

   Wybór należy do inwestora, zasobności portfela i posiadanego czasu, który trzeba będzie poświęcić na zabezpieczania ogrodzenia.

   Ogrodzenia cynkowane i malowane proszkowo zdobywają coraz większą popularność wśród polskich inwestorów.

 

Ogrodzenie zabezpieczone antykorozyjnieOgrodzenie zabezpieczone antykorozyjnie - nie wymaga malowaniaOgrodzenie zabezpieczone antykorozyjnie - 5 lat gwarancji

 

 

  Brama dwuskrzydłowa czy przesuwna?


   Przede wszystkim należy pamiętać o walorach estetycznych bramy wjazdowej, która jest częścią ogrodzenia domu i powinna stylem pasować do niego.

    Zazwyczaj wybór rodzaju bramy determinuje kształt posesji i ilość miejsca.

    Bramy dwuskrzydłowe mocowane są do słupków na przykręcanych zawiasach. Zgodnie z prawem powinny otwierać się do środka posesji, co wymaga zapewnienia odpowiednio dużej przestrzeni na podjeździe. Zaletą bram dwuskrzydłowych jest możliwość zastosowania ich na wąskich a długich posesjach.

   Bramy przesuwne samonośne mocowane są u góry na rolce prowadzącej, oraz u dołu na wózkach wahliwych.

   Niewątpliwą ich zaletą jest montaż nad ziemią, dzięki czemu zalegający śnieg, czy liście nie utrudniają pracy bramy. Bramy przesuwne doskonale sprawdzą się, gdy nasze ogrodzenie znajduje się zbyt blisko garażu. Skrzydła bramy nie zabierają wtedy miejsca z podjazdu. Natomiast należy zwrócić uwagę, czy mamy dość miejsca, aby brama przesuwana mogła się otworzyć do końca. Długość całej bramy to 6 m.

   Jej zaletą w stosunku do bram dwuskrzydłowej to:

  • solidność konstrukcji (trudniej ją uszkodzić ze względu na solidny profil nośny),
  • większa pewność działania bez względu na warunki pogodowe,
  • większa prostota (jeden napęd),
  • nie zabiera miejsca użytkowego na działce (otwiera się wzdłuż ogrodzenia).

   Przy planowaniu bramy przesuwnej należy zwrócić uwagę, czy nie będzie zachodzić na furtkę. Często sytuacja ta ma miejsce. Wówczas należy przy otwieraniu bramy przesuwnej pamiętać, by furtka była zamknięta, gdyż grozi to urwaniem wewnętrznej części klamki oraz zniszczeniem powłoki furtki przez uderzającą ją bramę.

   Polargos oferuje automaty do bram zarówno dwuskrzydłowych jak i przesuwnych. Więcej o automatach można przeczytać tutaj.

 

Brama dwuskrzydłowa czy przesuwna?


  Ogrodzenie ażurowe czy pełne?Ogrodzenie ażurowe czy pełne?

 

   Pełny mur sprawdza się w hałaśliwej okolicy. Celem takiego ogrodzenia jest odizolowanie domu i ogrodu. Jednak warto pamiętać, że pełne ogrodzenie nie tylko zmniejszy optycznie nasz ogród, ale także może zabierać roślinom światło, utrudniając ich wzrost.

   Ażurowe ogrodzenia wyglądają lżej, jedocześnie zapewniając swobodny przepływ powietrza w ogrodzie. Chcąc zapewnić sobie więcej prywatności, warto posadzić wzdłuż ogrodzenia rośliny.

 

  Rośliny wokół ogrodzenia


   Rośliny wokół ogrodzeniaŻywopłot jest doskonałą ochroną przed intruzami, ponieważ jest trudny do sforsowania, dodatkowo zapewnia poczucie intymności zasłaniając posesję przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów.

   Najpopularniejszymi roślinami sadzonymi wzdłuż ogrodzenia są tuje. Zaletą iglaków jest to, że są zielone przez cały rok, odznaczają się dużą tolerancją na różne rodzaje gleby i nie wymagają dużej pielęgnacji.

   Jednak żywopłot nie musi składać się z jednego gatunku roślin. Żeby urozmaicić szpaler tuj możemy zagęścić je liściastymi krzewami, które sezonowo kwitnąc udekorują kolorami nasz żywopłot od początku wiosny do końca jesieni.

    Przy wyborze krzewów zwróćmy uwagę, aby rośliny były jak najbardziej odporne na warunki atmosferyczne.

   Sadząc rośliny nie zapomnijmy o zachowaniu odstępu pomiędzy krzewami oraz od ogrodzenia.

 

  Jak ogrodzić działkę w czasie trwania budowy?

 

    Jak ogrodzić działkę w czasie trwania budowy?Budowa domu wymaga zapewnienia bezpieczeństwa nie tylko pracownikom budowy, ale też osobom postronnym. Zabezpieczenie prac regulowane jest przez prawo budowalne jak i odpowiednie rozporządzenia.

   Ogrodzenie placu wymagane jest w ramach zabezpieczenia terenu prac. Powinno ono mieć minimum 1,5m wysokości i nie powinno stwarzać zagrożenia dla ludzi.

   Ogrodzenie w czasie budowy narażone jest na uszkodzenia, zatem warto na czas budowy wybrać tanie tymczasowe ogrodzenie.

   Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie siatki. Zaletą jej jest nie tylko niska cena ale również duża wytrzymałość oraz łatwy i szybki montaż.

   Tymczasowe ogrodzenie placu budowy nie wymaga uzyskania zezwoleń ani zgłoszeń do gminy.